V poslednom období viacero občanov využilo možnosť tzv. osobného bankrotu, teda vyhlásenia konkurzu na svoj majetok v rámci inštitútu oddlženia v zmysle zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon“).
V prípade, ak zvažujete možnosť využitia tohto inštitútu, okrem základných podmienok na vyhlásenie konkurzu na svoj majetok, Vás zrejme zaujíma, akým spôsobom bude Váš majetok v rámci konkurzného konania speňažovaný a najmä či do času jeho speňaženia môžete svoj majetok užívať, alebo ho musíte obratom po vyhlásení konkurzu na Váš majetok odovzdať správcovi konkurznej podstaty.
V rámci vyhlásenia konkurzu na majetok fyzickej osoby oprávnenie dlžníka nakladať s majetkom podliehajúcim konkurzu, ako aj konať vo veciach týkajúcich sa tohto majetku vyhlásením konkurzu prechádza na správcu. Toto ustanovenia však upravuje najmä prevody majetku na tretie osoby, prípadne iné úkony týkajúce sa majetku patriaceho dlžníkovi a podliehajúcemu konkurzu podľa 4. časti Zákona.
Pre Vás ako dlžníka je však v tejto súvislosti najdôležitejšie ustanovenie § 167b ods. 3 Zákona, ktoré znie nasledovne: „Dlžník a jeho blízka osoba so súhlasom dlžníka sú oprávnení vec podliehajúcu konkurzu užívať obvyklým spôsobom; sú však povinní chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením a zdržať sa všetkého, čím sa okrem bežného opotrebovania jej hodnota znižuje.“ Toto ustanovenie teda dáva možnosť dlžníkovi a jeho blízkej osobe užívať majetok podliehajúci konkurzu, a to bez akéhokoľvek špeciálneho súhlasu zo strany správcu konkurznej podstaty. V praxi sa často stretávame s konaním správcov konkurznej podstaty, ktorí od dlžníkov požadujú odovzdanie hnuteľných vecí podliehajúcich konkurznému konaniu, prípadne požadujú kľúče k nehnuteľnostiam, ktoré budú speňažované a podobne. Takýto prístup správcov konkurznej podstaty však nemá oporu v Zákone. Dlžník a jeho blízka osoba sú totižto v zmysle citovaného ustanovenia Zákona oprávnení v plnom rozsahu užívať majetok podliehajúci konkurzu, a to až do času ich úspešného speňaženia, kedy bude potrebné ich odovzdať úspešnému záujemcovi, prípadne vydražiteľovi.
Samozrejme toto právo dlžníka a jeho blízkej osoby nevylučuje povinnosť umožniť správcovi konkurznej podstaty obhliadnuť tejto majetok, a to kedykoľvek na vyzvanie správcu konkurznej podstaty.
Toto ustanovenie zákona zrejme logicky nadväzuje na skutočnosť, že v prípade, ak majetok podliehajúci konkurzu nebude speňažený v rámci ponukových konaní, prestáva podliehať konkurzu a bez špeciálneho úkonu zo strany správcu konkurznej podstaty je ponechaný vo vlastníctve dlžníka.
Upozorňujeme, že právo užívať majetok podliehajúci konkurzu bez súhlasu správcu konkurznej podstaty patrí výlučne dlžníkovi alebo jeho blízkej osobe. Ak má takúto vec v užívaní niekto iný ako dlžník alebo jeho blízka osoba, môže ju užívať len so súhlasom správcu. V tomto prípade, všetky príjmy z takéhoto užívania veci treťou osobou patria do konkurznej podstaty. Zákon má v takýchto prípadoch na mysli napríklad nájomcov, ktorí majetok podliehajúci konkurzu užívajú. Súhlas správcu konkurznej podstaty je nutný a bez tohto súhlasu nemôže dlžník umožniť užívanie majetku podliehajúceho konkurzu tretej osobe.